Safari krajiny
Čo je to Safari
Slovo Safari pochádza z arabského safar čo znamená „cesta“ a je dnes bežným slovom v swahilčine na označenie rôznych druhov cestovania. (Swahilčina alebo Kiswahili / Kisuaheli / Swahili je reč založená na základe bantuských jazykov zmiešaná s arabčinou a angličtinou, ktorou sa hovorí v Keni a Tanzánii a čiastočne v Malawi, Mozambiku, Ugande, Burundi a Rwande). Počas koloniálnych čias sa slovo dostalo do angličtiny a nemčiny a používalo sa koloniálnymi pánmi na označenie niekoľko dňovej poľovačky na vysokú zver predovšetkým vo Východnej Afrike (Keňa bola do roku 1958 anglickou kolóniou, Tanganika/Tanzánia do roku 1916 nemeckou kolóniou). Neskôr sa označenie safari rozšírilo do oblasti veľkého výskytu zvery aj v Južnej Afrike a Indii.
Pôvodne boli safari poľovačky dostupné len bohatým poľovníkom, ktorí si mohli dovoliť výstroj a vysoké náklady na nosičov. K známym lovcom divokej zvery patrili napríklad britskí králi George VI. a Edward VIII. ako aj americký prezident Theodore Roosevelt. V 20-tých a 30-tých rokoch 20. storočia sa stalo módou európskej a americkej smotánky chodiť na safari poľovačku do Kene a Tanganiky /Tanzánie kedy začali aj vznikať prvé safari lodže (lodge). Bol medzi nimi aj vášnivý poľovník Ernest Hemingway, ktorý na základe svojich afrických zážitkov napísal knihu „Sneh na Kilimandžáre“.
Safari dnes
Dnes sa pojmom Safari označuje turistický výlet na džípoch alebo iných vozidlách v afrických národných parkoch najmä v Keni, Tanzánii, Namíbii, Južnej Afrike a Botswane, kde sa nachádzajú posledné raje slobodne a divoko žijúcich zvierat v prírode. Zvieratá sa už nelovia ale fotografujú v ich prirodzenom prostredí, čo sa niekedy označuje aj názvom foto safari, ktorú si môže finančne dovoliť dnes už aj bežný cestovateľ v rámci svojej dovolenky. V posledných 30 rokoch vzniklo množstvo safari lodží (safari lodge), safari kempov (safari camp) a safari hotelov (safari hotel) a cestovných kancelárii (african safari travel agency) ktoré ponúkajú rôzne formy safari od peších safari (walking safari), cez klasické safari v autách alebo džípoch s otvorenou strechou (jeep safari) a nákladných autách až po safari v balóne (balloon safari).